THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dosavadní reference o LIVEEVIL (pomiňme dřívější působiště ústřední postavy Petra Staňka, notoricky omílané při každé zmínce o jeho osobě) hovoří jasně: debut „Arctangel“ byl v anketě „Břitva“ vyhlášen debutem roku 2007 a druhé, stále ještě aktuální album „Unique Constellation“, pak v téže anketě obsadilo jedenácté místo v kategorii album roku 2009, což sice nestačilo na nominaci, nicméně je třeba brát v potaz, že se tak stalo jen na úkor pouhých dvou bodů, jež kapelu dělily od postupového místa desátého. Čili jestliže se někdo (jako třeba například já) dostává k „Unique Constellation“ až nyní, může dozajista mít poměrně smělá očekávání.
Co je ovšem víc, je fakt, že elektro metal s lehce industriálními vlivy, jejž hranická čtveřice prezentuje na svém druhém CD záseku, těmto očekáváním také zhusta dostojí. Od samotného počátku jsou LIVEEVIL skutečně vynalézaví a variabilní, jak jim to jen zvolená metalová oblast dovoluje, a většinu času proto předvádějí velmi sympatický výkon. Podobně jako na zmíněném debutu jim sice ke konci hracího času také tak trochu dochází životodárná „šťáva“ (v případě elektro metalu jak jinak než symbolicky, že ano), ale děje se tak až v okamžiku, kdy to nejpodstatnější a většinové již z alba odeznělo, takže v globálu to už mnoho nezmění.
Nejsilnější prachové nálože si tudíž do invenčních komůrek kapela přichystala hned zkraje. Asi nejmonumentálnější věcí alba je strhující „Monster World“, která s hypnotizujícím refrénem a živelností, kterou by u chladných elektro spodků čekal asi málokdo, staví před posluchače mohutnou ocelovou bránu a hned za ní mu otevírá fascinující pohled na (ne)skutečný svět pokřivených futuristických monster. Skladbu už pak jen gradují několikeré polohy Staňkova vokálu a jim sekundující nezbedné klávesy, ale to je znak typický i pro další dění na nahrávce. „One Night Story“ zaujme jakousi až diskotékovou rozpustilostí, při níž si nicméně kapela udrží metalovou fasádu a navíc do toho přimíchá i poměrně působivé kytarové sólo. „We Are Newborn“ se poté vrátí k již osvědčenému útoku na posluchače důrazným velkolepým motivem, jakoby servírovaným z velmi nadřazené pozice, což znovu působí velmi emotivně. Následuje další drobné odlehčení v „Roof Walkers“, v souladu s jejím názvem podané se spuštěným snovým závojem, provokujícím až skutečně v náměsíčném duchu. „Elated“ poté přinese krapet pozitivní energie, které už je tou dobou potřeba jako sůl, a vše se ve smyčce znovu vrací k již naznačenému schématu střídání důraznějších a méně důrazných nálad, které ovšem až do závěrečné „Resistence“ (jí a závěrečné dva covery v to nepočítaje) jaksi pozbude na původní velmi vysoké účinnosti.
Chybí tomu tedy ještě nějaký ten detail, ale pokud to uzavřu s tím, že „Unique Constellation“ je i tak poměrně reprezentativní odpovědí na zahraniční dění na scéně metalové elektroniky, myslím, že rozhodně nebudu daleko od pravdy.
Samply, smyčky a přesmyčky v metalovém balení LIVEEVIL. Jestliže chcete důkaz, že i elektro metalu se u nás může dařit, poslechněte si právě tohle album.
7 / 10
Petr Staněk
- kytara, zpěv
Zdeněk Pastorek
- kytara
Zbyněk Rýpar
- baskytara, zpěv
Radek Macháček
- bicí
1. Monster World
2. One Night Story
3. We Are Newborn
4. Roof Walkers
5. Elated
6. Monochromatic Puppets
7. Moment
8. Lost In Love
9. Resistance
10. Mercy
11. Snow Brigade
Vydáno: 2009
Vydavatel: Crystal Productions
Stopáž: 42:15
Produkce: Petr Staněk
Studio: Bomb Jack Studio Hranice
O trochu slabší než předchůdce..
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.